Paliwa płynne, z racji ich zastosowania do napędu środków transportowych, podlegają przemieszczaniu się. Z kilku miejsc, w których są wytwarzane lub redystrybuowane muszą być rozwiezione do punktów sprzedaży, czyli do stacji benzynowych, w całym kraju. Jest to podstawowa mapa transportu paliwa.
Urządzenie do przewozu paliw
Jedyne urządzenie, które zapewnia bezpieczny transport, to cysterny do przewozu paliw. Aby cysterna była bezpieczna musi spełniać warunki i wymagania techniczne, określone specjalnymi przepisami i rygorystycznie egzekwowanymi. Dotyczy to nie tylko budowy, lecz również wyposażenia. Cysterna paliwowa musi posiadać wewnętrzne zawory odcinające i zewnętrzne zawory zamykające. Musi mieć przewody do rozładunku i korki gwintowane. Niezbędnym elementem są otwierane mechanicznie sprężynowe zasuwy bezpieczeństwa. Zważywszy, że cysterna przewozi ok.1000 litrów paliwa, musi być wyposażona w urządzenia wentylacyjne, falochrony i przegrody oraz izolacje termiczną, które zapewniają stabilność przewożonej cieczy podczas całego transportu. W transporcie paliw stosuje się kilka rodzajów cystern, które różnią się wielkością, konstrukcją, wyposażeniem i przeznaczeniem. Największe cysterny są naczepami, przewożonymi przez odpowiednie samochody. Naczepy o mniejszej pojemności są scalone z samochodem, lub są przyczepami. Specjalny rodzaj cystern jest przystosowany do transportu kolejowego. Cysterny produkowane są przez kilka koncernów, gdyż jest to produkcja bardzo kosztowna.
Popularnym sposobem korzystania z tych urządzeń jest wypożyczanie. Na naszym rynku powszechna jest sprzedaż cystern używanych. Takie ogłoszenia można znaleźć w sklepach internetowych. Oczywiście niezależnie od ofert przedstawicieli producentów, oferujących cysterny nowe. Oferta zawiera szczegółowe dane techniczne urządzenia, umożliwiające precyzyjne zamówienie.