Czym jest wywiad kompetencyjny?

Czym jest wywiad kompetencyjny?

Rekrutacja w firmach może odbywać się na wiele sposobów. Praca w Krakowie jest towarem deficytowym. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć mieszkania do wynajęcia niż zatrudnienie. Odpowiadając na ogłoszenia o pracę mamy nadzieję, że otrzymamy odpowiedź i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Tego chciałby każdy.

Praca w Krakowie – pracuj w mieście Smoka Wawelskiego

control-427510_640Przecież jeśli otrzymamy pracę to wówczas będziemy mogli rozpocząć normalne życie, przeglądać ogłoszenia z nagłówkami „sprzedam mieszkanie” i kupić je. Do tego dąży każdy człowiek. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musimy być przygotowani na wszystko. Ostatnio bardzo dużą popularnością wśród pracodawców cieszą się wywiady kompetencyjne. Jest to narzędzie, za pomocą którego można potwierdzić czy dany kandydat posiada kwalifikacje na dane stanowisko pracy czy też nie. Podczas takiego wywiadu będzie można zweryfikować informacje, które zostały zawarte przez kandydata w jego dokumentach aplikacyjnych. Trzeba się do takiej rozmowy bardzo dobrze przygotować. Jeśli w CV napisaliśmy, że coś potrafimy to nasz rozmówca będzie zadawał nam pytania, w których będzie pytał o szczegóły naszego doświadczenia oraz szczegóły wykonanych przez nas projektów. Naszym zadaniem będzie natomiast udowodnienie, że zasługujemy na daną pracę i że faktycznie posiadamy umiejętności, o których pisaliśmy w CV. Jeśli staramy się o stanowisko kierownicze to na pewno trzeba spodziewać się pytań o to, jak zażegnalibyśmy konflikt w pracy czy też rozwiązali daną sytuację. Pytania podczas wywiadu kompetencyjne to pytania czysto praktyczne. Jesteśmy sprawdzani czy faktycznie wiemy na czym polega dana praca dodatkowa w Krakowie. Jeśli faktycznie posiadamy doświadczenie na takim samym czy też podobnym stanowisku pracy o które się staramy to wtedy warto przywołać jakieś przykłady z przeszłości, wspomnieć o tym jakie sukcesy mamy na swoim koncie i co zawdzięcza nam nasz poprzedni pracodawca.

Niektóre pytania mogą się wydawać dziwne. Jednak nie unikajmy odpowiedzi. Nawet te najdziwniejsze pytania mają bowiem jakiś ukryty cel. Starajmy się na nie odpowiadać jak najlepiej.