Do czego służą rury drenarskie?

Do czego służą rury drenarskie?

Budując dom, myślimy zwykle o podłączeniu mediów, czyli prądu, wody, kanalizacji, czasem nawet internetu. Mało kto z nas zawraca sobie głowę tym, żeby zrobić odpowiedni system drenarski, który będzie odprowadzać nadmiar wody deszczowej z naszych posesji.

Jak używać rur drenarskich?

rury drenarskie producentWoda stojąca przez kilka do nawet kilkunastu dni, może doprowadzić do obumarcia roślin rosnących w ogrodzie. Omijanie dużych kałuży bywa bardzo uciążliwe, a przy naprawdę obfitych ulewach może dojść do zalania piwnicy a nawet garażu i pomieszczeń mieszkalnych, przy mocnym spadku terenu. Jeśli właśnie kończysz budowę domu i nie pomyślałeś wcześniej o zabezpieczeniu przed zalaniem, nie martw się. Możesz sam, lub przy pomocy fachowców, wykonać system odwadniający. Potrzebne będą do tego rury drenarskie, zaślepki i przyłącza. Niezbędnym elementem jest również skrzynka rozsączająca, w której będzie zbierać się odpływająca woda. Jeśli chodzi o rury drenarskie producent powinien mieć certyfikaty i dokumenty potwierdzające aprobaty techniczne. Rury należy układać pod kątem, tak, żeby woda mogła swobodnie z nich odpłynąć. Jeśli są elastyczne, można je układać systemem kablowym, oraz wyginać zgodnie z kierunkiem wykopu, co pozwoli na ograniczenie ilości potrzebnych kształtek i złączek. Wokół budynków warto zdecydować się na drenaż opaskowy, który zapobiega dostawaniu się wilgoci do środka, a pośrednio powstawaniu grzybów na ścianach i gniciu desek podłogowych. Wykonuje się go przy pomocy takich samych rur drenarskich, tylko układa się je wzdłuż fundamentu.

Z dobrze wykonanym systemem drenarskim, nie musisz się obawiać nawet najsilniejszych opadów deszczu ani odwilży po śnieżnej zimie. Taki system poradzi sobie z każdą ilością nadprogramowej wody, którą w czasie suszy możesz użyć do podlewania ogrodu.