Energetyczna szafa rozdzielcza

Energetyczna szafa rozdzielcza

Do wybudowania budynku powyżej trzydziestu pięciu metrów kwadratowych potrzebujemy po pierwsze pozwolenia, a po drugie działki budowlanej. Grunty rolne możemy bez większych problemów przekształcić na działkę budowlaną, wystarczy, że będzie ona miała dostęp do drogi publicznej, przyłącza prądu i wody.

Skrzynka rozdzielająca prądu

szafy rozdzielczePo przekształceniu gruntu rolnego na budowlany i uzyskaniu potrzebnych pozwoleń możemy rozpocząć budowę. Pierwszym z etapów jest podłączenie prądu, który będzie nam potrzebny do zasilenia wszystkich urządzeń, bez których proces budowlany nie będzie mógł przebiegać płynnie, mowa tutaj o betoniarkach, szlifierkach i tego typu innych urządzeniach. Proces podłączenia prądu wygląda w następujący sposób. Najpierw musimy zgłosić chęć zrobienia przyłącza elektrycznego w najbliższej elektrowni. Następnie przyjeżdżają pracownicy zakładu energetycznego, którzy swoją pracę zaczynają od postawienia na skraju naszej działki, przy drodze publicznej takie urządzenia jak szafy rozdzielcze. Jeszcze do niedawna takie skrzynki elektryczne były montowane na którejś ze ścian budynku lub tam przenoszone po zakończeniu budowy, a teraz znajdują się zazwyczaj przy podjeździe prowadzącym na naszą działkę. Po zainstalowaniu szafy rozdzielczej prowadzony jest do niej prąd od najbliższego przekaźnika. W skrzynce instalowany jest urządzenie naliczające zużyty prąd oraz gniazdka, do których możemy podpiąć różne urządzenia elektryczne. Od tej chwili możemy korzystać z prądu elektrycznego na naszej działce.

Przyłącz prądu to jednorazowy koszt około tysiąca pięciuset złotych. Jest to przyłącz obowiązkowa, jeśli zamierzamy mieszkać na danej działce, ponieważ bez tego nie uzyskamy nawet pozwolenia na budowę domu. Za szafę rozdzielczą oczywiście musimy też zapłacić, jest koszt nie większy niż czterysta złotych. Całościowy koszt podłączenia prądu do domu nie powinien przekroczyć dwóch tysięcy złotych.