Jakość wykonania węży ciśnieniowych

Jakość wykonania węży ciśnieniowych

Przewody, działające pod wysokim ciśnieniem, muszą przyjąć na siebie ogromne obciążenia, wynikające z charakteru ich pracy. W zależności od rodzaju instalacji, węże, które w nich występują muszą wytrzymywać ciśnienia rzędu nawet 100 MPa.

Liczy się odpowiednia jakość węży ciśnieniowych

węże ciśnienioweAby wytrzymywać tak duże obciążenia, niezbędna jest odpowiednia konstrukcja węży. Osiąga się ją poprzez wykonanie odpowiedniego zbrojenia we wnętrzu ścianek, a także wykorzystanie dobrych jakościowo materiałów wykończeniowych, zwłaszcza odpowiedniej jakości gumy. Należy podkreślić dużą wagę jakości materiałów użytych do produkcji takich elementów jak węże ciśnieniowe, gdyż to od niej zależy w dużej mierze ich wytrzymałość. Szczególnie tyczy się to odpowiednio dobranej gumy. Często dochodzi do takiej sytuacji, zwłaszcza w przypadku wątpliwej jakości wężów, że guma sama w sobie nie wytrzymuje dużego ciśnienia, które wytworzyło się w wężu. W takim przypadku nie pomaga nawet gęste zbrojenie znajdujące się wewnątrz gumy i następuje rozszczelnienie układu. Nawet mała dziurka w tym przypadku stanowi poważne zagrożenie, ponieważ jak już wspomniałem ciśnienia w układzie mogą osiągnąć nawet 100 bar, a to już jest sytuacja niebezpieczna dla człowieka. Takie przypadki zdarzają się w przypadku produktów niekontrolowanych prawnie poprzez wytyczne i normy. Często pochodzą one z innych krajów, w których nie przestrzega się restrykcyjnie norm. Niestety, jak to zwykle bywa, kusząca jest w tym przypadku cena.

Pisząc jeszcze o jakości wężów ciśnieniowych, warto zwrócić uwagę, na to, że równie istotne jest wykonanie końcówki takiego elementu. Powinna być ona szczelna i wytrzymała, przynajmniej w takim samym zakresie jak cały wąż. W przeciwnym wypadku będzie to najsłabszy element całego zestawu.