Kiedy należy zakupić dziecku buty korekcyjne?

Kiedy należy zakupić dziecku buty korekcyjne?

Często przy temacie kupna pierwszych butów dla dzieci pojawiają się zagadnienia butów profilaktycznych oraz korekcyjnych. O ile zakup butów profilaktycznych to dobry pomysł, tak z butami korekcyjnymi należy uważać, albowiem nie każde dziecko powinno je nosić, w niektórych przypadkach może ono nawet zaszkodzić, aniżeli pomóc.

Buty korekcyjne a profilaktyczne

buty korekcyjne dla dzieciW pierwszej kolejności należało by odpowiedzieć sobie na pytanie czym właściwie są buty profilaktyczne, a czym korekcyjne. Profilaktyczne obuwie przeznaczone jest dla zdrowych stópek czyli takich o odpowiednim kształcie i równych wymiarach. Wspomagają one prawidłowy rozwój, rosnącej stópki. Zaś buty korekcyjne dla dzieci to obuwie specjalnie wykonane, którego zadaniem jest korekcja wad zarówno stóp jak i chodu, a także wad takich jak skrócenie kończyny dolnej. Ponadto w przypadku wad nieodwracalnych, buty korekcyjne ułatwiją chodzenie stanowiąc dobrą podporę i ochronę. Należy pamiętać, że zakup obuwia korekcyjnego należy rozważyć tylko w momencie jeśli lekarz pediatra specjalizujący się w ortopedii tak nakaże. Nie powinniśmy sami stwierdzać wady u dziecka i kupować obuwia korekcyjnego kierując się własną inutuicją. W sklepach możemy bowiem dostać ich kilka rodzajów, skupiających się na konkretnej wadzie, złe dobrane obuwie, mogłoby tylko zaszkodzić naszemu malcowi. W niektórych przypadkach nawet w momencie wystąpienia wady, buciki korekcyjne nie są konieczne. Może tak być np. przy obniżeniu sklepienia podłużnego, nieutrwalone szpotawe lub koślawe ustawienie stopy. Decyzję końcową jednak należy zostawić lekarzowi.

Różnica zatem pomiędzy jednym typem, a drugim jest duża i znacząca. Zdecydowanie, w przypadku gdy nasze dziecko ma zdrowe stopy bądź niewielką wadę, warto jest zakupić obuwie profilaktyczne. Natomiast gdy podejrzewamy, że rozwój jego stóp nie przebiega prawidłowo niezwłocznie udajmy się do lekarza by stwierdził on, czy konieczne będzie obuwie korekcyjne.