Koszt sauny fińskiej

Koszt sauny fińskiej

Sauna fińska nazywana jest inaczej suchą sauną, temperatura w niej osiąga od 80 do 100 stopni Celsjusza. Seanse w takiej saunie są bardzo korzystne dla naszego zdrowia – obniżają ciśnienie krwi, poprawiają czynność serca oraz wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. To również świetny sposób na poprawę odporności w okresie jesienno-zimowym. 

Jakie koszty poniesiemy zakładając saunę fińską? 

koszt sauny fińskiejOczywiście możemy korzystać z sauny publicznej, jednak coraz więcej osób decyduje się na własną saunę. W Finlandii jest ona prawie w każdym domu. Czy jest to drogie przedsięwzięcie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wielkości naszej sauny, a także od tego, z jakiego rodzaju drewna ma być wykonana. Kabina o wymiarach 110 x 110 cm jest już wystarczająca, jednak dla własnego komfortu warto rozważyć nieco większe wymiary. Jeśli mieści się tam w niej więcej niż jedna osoba, użytkowanie będzie bardziej ekonomiczne, ponieważ łaźnię i tak trzeba ogrzać do odpowiedniej temperatury. Koszt sauny fińskiej z drewna świerkowego, przeznaczonej dla 2 osób wynosi około 7 000 zł. Do tej kwoty należy doliczyć piec oraz jego montaż – razem ok 2000 zł. Za wersje dla 3-4 osób zapłacimy od 8 000 do 11 000 zł. Ściany wykonane z jodły lub cedru kanadyjskiego podniosą cenę sauny. Większe koszty poniesiemy również wtedy jeśli nasza sauna ma znajdować się w osobnym budynku, np. w ogrodzie. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę koszty użytkowania, które wynoszą średnio około 2,40 zł za jedną kąpiel. 

Jak widać własna sauna fińska w domowych warunkach jest jak najbardziej osiągalna, ale koszt jest dość spory. Dlatego też warto dobrze przemyśleć decyzje o jej wyborze i jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb i warunków mieszkaniowych tak aby służyła nam jako miejsce relaksu dla całej rodziny.