Maszyny do obróbki detali a technologia

Maszyny do obróbki detali a technologia

Rozwój techniki wywiera znaczący wpływ na każdą gałąź przemysłu. Doskonałym przykładem może być tu wytwarzanie i obróbka obiektów wymagających wielkiej precyzji, do czego używa się obecnie zaawansowanych maszyn CNC, sterowanych komputerowo. Jakie urządzenia zalicza się do tak zwanych zautomatyzowanych centrów obróbczych i czym ich działanie różni się od standardowego?

Cechy maszyn obróbczych

wydajne maszyny obróbcze cncDo urządzeń tego typu zaliczamy między innymi tokarki i frezarki CNC, wypalarki plazmowe, wiertarko-gwinciarki CNC oraz elektrodrążarki. Bardzo częstym rozwiązaniem jest łączenie ich w ramach jednego sprzętu, zwanego centrum obróbczym. Znajduje ono swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku, gdy dany przedmiot musi być poddany działaniu kilku różnych urządzeń, a przemieszczenie go z jednego do drugiego jest niemożliwe lub zbyt czasochłonne. Najbardziej wydajne maszyny obróbcze CNC zamawiane są zazwyczaj przez duże firmy produkcyjne, którym zależy na szybkości realizacji zamówień bez strat jakościowych, a także przez laboratoria naukowe. Ich główną zaletą jest to, że udział człowieka w procesie obróbki obiektów jest zredukowany do minimum, czyli do wprowadzenia konkretnych poleceń do komputera danego urządzenia. Po uruchomieniu sprzętu działa on samodzielnie, zgodnie z podanymi wytycznymi. Maszyny te wykorzystywane są najczęściej do wyjątkowo starannej obróbki elementów plastikowych lub metalowych o kształtach brył obrotowych lub do nich zbliżonych.

Urządzenia CNC znajdują swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w pracy naukowej – ich udział w tworzeniu prototypów niektórych wynalazków jest niebagatelny. Dzięki swojej wysokiej wydajności i jakości opracowania obiektów, należy je uznać za jedne z najważniejszych maszyn wykorzystywanych w szeroko rozumianym procesie produkcyjnym.