Montaż rekuperacji na terenie województwa śląskiego

Montaż rekuperacji na terenie województwa śląskiego

Na obszarach silnie zurbanizowanych zlokalizowanych jest wiele zakładów przemysłowych. Każdego dnia zachodzą w nich procesy wymagające dostarczenia sporej ilości mediów w postaci prądu czy ciepła. Cena jednostkowa ich zakupu rośnie z roku na rok co wymusza na inwestorach oraz zarządcach poszukiwanie sposobów na oszczędności. Niektóre działania możliwe są do podjęcia w trakcie eksploatacji budynku.

Zalety stosowania rekuperacji

rekuperacja śląskInne natomiast należy planować już na etapie jego projektowania. Dobrym przykładem jest chociażby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja śląsk jest obszarem na terenie którego funkcjonuje wiele specjalistycznych firm zajmujących się kompleksowym wykonawstwem takich układów. Są one w stanie zaprojektować, zamontować, a następnie również i konserwować rekuperatory. Układy te pozwalają odzyskać część ciepła z raz już ogrzanego powietrza, a następnie je ponownie wykorzystać. Dzięki temu znacznie rośnie sprawność całego procesu ponieważ ciepło nie jest tracone w momencie wymiany powietrza w budynku. Systemy obejmujące nowoczesne rozwiązania powinny być uwzględnione na etapie projektowym. W trakcie eksploatacji obiektu jest możliwe ich wdrożenie, ale przeważnie jest to nieopłacalne ekonomicznie. Warto wspomnieć, że obecnie dostępne są różne formy pomocy, z których skorzystać mogą inwestorzy.

Z funduszy zarówno krajowych jak i międzynarodowych uzyskać można dotację, dofinansowanie czy kredyt na warunkach preferencyjnych. Pozwala to skrócić czas potrzebny do zwrotu z inwestycji. Wynosi on przeważnie kilka lat co przy żywotności rozwiązania na poziomie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat jest akceptowalnym horyzontem czasowym. Jak widać w celu optymalizacji niektórych procesów należy stosować nowoczesne technologie i urządzenia.