Możliwości badań UT

Możliwości badań UT

W przemyśle tak zwanym ciężkim, który zajmuje się produkcją sprzętu przeznaczonego do zadań specjalnych lub wielkogabarytowych konstrukcji, takich jak mosty, okręty czy ogromne suwnice, najważniejsze jest to, żeby zachować bezpieczeństwo – zarówno podczas wykonywanej pracy, jak i po jej ukończeniu tak, żeby w efekcie powstawały konstrukcje trwałe i odporne na warunki zewnętrzne.

Kontrola jakości z badaniami UT

badania utŻeby wszystko mogło funkcjonować sprawnie oraz spełniać swoje przeznaczenie konieczne jest wykonanie całej masy skomplikowanych obliczeń, które jednak – choć dają bardzo precyzyjny wynik – nie są w stanie zagwarantować pełnego bezpieczeństwa, ponieważ w grę wchodzi także tak zwany czynnik ludzki, czyli możliwość nieintencjonalnego popełnienia błędu. Dlatego stosuje się także szczegółowe kontrole jakości – badania UT. Są to badania wykorzystujące fale ultradźwiękowe, które są w stanie przenikać przez powierzchnie w stałym stanie skupienia, takie jak metal, drewno czy kamień. Dzięki wykonaniu takich badań możliwe jest uzyskanie szczegółowego obrazu budowy wytwarzanych konstrukcji – już krótka analiza wyników pozwala na szybkie wychwycenie mogących występować błędów, które wynikają najczęściej z jakiegoś niedopatrzenia. Wyniki badań pomagają w ten sposób ustalić, co było przyczyną niepowodzenia i wprowadzić działania mające na celu wyeliminowanie usterki tak, żeby nie pojawiała się ona w przyszłości – to tak zwany wentyl bezpieczeństwa dla przemysłu ciężkiego. 

Podczas produkcji kilkutonowych elementów ze stali nie sposób jest wykryć drobnych usterek ani wadliwości używanego sprzętu. Oczywiście, urządzenia produkcyjne przechodzą regularne kontrole, natomiast dopiero badania UT są w stanie na bieżąco wykrywać wszelkie niedoskonałości konstrukcyjne.