Nowoczesne szafy pancerne

Nowoczesne szafy pancerne

Bardzo wiele zakładów pracy, zwłaszcza tych które zajmowały się technologiami zaawansowanymi lub produkcją wyposażenia wojskowego, posiadało na stanie dokumentację objętą wysokim poziomem poufności. Tego rodzaju dokumenty, często będące projektami lub schematami urządzeń, były również obłożone zasadami tajemnicy przemysłowej.

Zabezpieczone szafy na dokumentację poufną

szafa pancerna na dokumentyZ racji iż były to dokumenty niejawne, nie mogły być przechowywane w standardowym archiwum z resztą dokumentacji zakładowej, zamiast tego wymagając zabezpieczonego miejsca składowania. Najczęściej miejscem składowania takowych była zabezpieczona szafa pancerna na dokumenty, ulokowana w wydzielonym archiwum o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Szafa tego typu była często trudna do odróżnienia od szaf służących do składowania broni palnej, ze względu na równie masywną i odporną konstrukcję, dość podobny układ wnętrza, oraz bardzo wysoki poziom zabezpieczeń. Zabezpieczone szafy były stale podłączone do systemu alarmowego obiektu, na którym były używane, a dostęp do nich posiadało tylko kilka osób, posiadających największe uprawnienia. W przeciwieństwie do zwykłych szaf do dokumentacji, te odmiany były objęte wymaganiami ustawowymi co do ich zabezpieczenia i wytrzymałości, więc musiały być przede wszystkim na stałe przytwierdzone do podłoża czy ściany nośnej. Ich ogromna wytrzymałość i duża waga zapobiegały jednak większości prób nieupoważnionego otwarcia czy relokacji szafy.

Szczelne, czasem całkowicie hermetyczne drzwi chroniły natomiast zawartość przed zakurzeniem czy zawilgoceniem, na które szczególnie narażone były papierowe dokumenty. Zawartość była również osłonięta przed wysokimi temperaturami, dzięki tworzywom odpornym na takowe, z których wykonane było wnętrze szaf.