Profil okapowy i zabezpieczenie krawędzi

Profil okapowy i zabezpieczenie krawędzi

 

Mój taras był już prawie wykończony. Podłoga była zamontowana i zaimpregnowana, meble były kupione, poręcze stały na właściwym miejscu. Jednak jak się okazało to czegoś mi na tarasie brakowało, a chodziło mianowicie o zabezpieczenie krawędzi tarasu. Są one szczególnie narażone na uszkodzenia.

Profil okapowy i ochrona tarasu

polecany profil okapowy do tarasuBardzo łatwo jest je zniszczyć, poprzez stawanie na nich, krawędzie się wycierają, a woda po nich spływa. Trzeba było znaleźć jakiś sposób na to, by taras wyglądał stale bardzo dobrze,a uszkodzenia zostały zminimalizowane. Dlatego właśnie kupiłam polecany profil okapowy do tarasu. Jest to metalowa blaszka, którą montować można na krawędzi balkonu lub tarasu. Taki profil jest lekko pochyły, dzięki czemu wszystko z tarasu spływa gładko po nim i ląduje na ziemi, a nie ścieka powoli po ściankach i tworzy kałuże. To byłoby szczególnie szkodliwe dla tarasu drewnianego takiego jak mój, ponieważ drewno szybko by zbutwiało i zgniło. Dodatkowo taki profil okapowy zabezpieczana drewniane krawędzie przez mechanicznym uszkodzeniem w trakcie codziennego użytkowania. Warto wspomnieć o tym, że profile się różnie montuje, mają różne kształty i długości. Mogą być proste lub zaokrąglone, o większym lub mniejszym spadzie, krótsze i dłuższe. Każdy na pewno dopasuje taki profil do swojego tarasu. Często profil bywa montowany między warstwami tarasu, ale może także stanowić część okucia blacharskiego. To daje możliwość późniejszego montażu.

Najważniejsze jest jednak to, by w ogóle wiedzieć, ze takie profile okapowe istnieją. Nie każdy zna się na budownictwie, a to akurat jest mało znany element. Jak się nie wie, że coś jest, to nie można tego poszukiwać. Warto jest sprawdzać ofertę firm i czytać branżowe artykuły o budowie domów.