Rodzaje termometrów w zakładach pracy

Rodzaje termometrów w zakładach pracy

 

Temperatura jest jednym z głównych czynników, który warunkuje przebieg procesów przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest obróbka danego przedmiotu lub zachodzą reakcje chemiczne, producenci podają zalecaną temperaturę w której mają zachodzić procesy. Jest jeden z głównych aspektów, który wpływa na poprawność całej sekwencji zdarzeń. Właśnie dlatego w zakładach przemysłowych jest on monitorowany oraz kontrolowany.

Aplikacja warunkuje rodzaj zastosowanego termometru

wytrzymały termometr do piecaW zakładach istnieją przeważnie całe układy automatyki, które zbierają dane z czujników a następnie przesyłają je do sterowników czy regulatorów temperatury. Regulator ma za zadanie utrzymać żądaną wartość na niezmiennym poziomie. W celu kontroli manualnej niezbędny jest odczyt przy pomocy termometru, który wskazuje wartość. Szczególnie poszukiwanym przedmiotem w zakładzie przemysłowym jest wytrzymały termometr do pieca, w którym odbywają się kluczowe elementy procesy. W piecach są przeważnie wypalane niektóre elementy czy przedmioty. Odbywa się w nich również utwardzanie czy przemiany chemiczne. W przypadku niektórych z wymienionych przykładów utrzymanie stałej temperatury przez cały okres trwania procesu jest niezbędne. W takiej sytuacji wahania rzędu dziesiątych części stopni Celsjusza są niepożądane. W zależności od zadanej temperatury i aplikacji termometry mogą się różnić między sobą budową oraz wyskalowaniem. W większości przypadków wystarczającym jest termometr rtęciowy szklany w specjalnej obudowie, która ma go chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Operator może bez problemu odczytać wartość temperatury ze skali.

Obecnie są jednak stosowane przeważnie termometry elektroniczne, które wyświetlają wartość na wyświetlaczu siedmiosegmentowym lub ciekłokrystalicznym. W takim przypadku temperatura jest przeważnie mierzona przy pomocy czujnika takiego jak chociażby termopara. Sygnał z czujnika jest następnie analizowany w układzie elektronicznym, po czym wynik wyświetlany jest we wcześniej wspomniany sposób. Zaletą tego rodzaju termometru jest jednoznaczność wyświetlanego wyniku i szybkość jego odczytu.