Skuteczne prace nad sztucznym potokiem

Skuteczne prace nad sztucznym potokiem

 

Wielu doświadczonych ogrodników twierdzi, że prace w ogrodzie są bardziej relaksujące niż odpoczynek w nim. Dla nich najodpowiedniejszym zadaniem na najbliższy sezon działkowy będzie budowa sztucznego potoku w ogrodzie, przy którym poznają co to prawdziwy relaks.

Relaksujący sztuczny potok

sztuczne potoki w ogrodzieBezdyskusyjnie sztuczne potoki w ogrodzie to hit nadchodzącego sezonu działkowego. Urok kaskad pluskającej wody docenia coraz większa liczba działkowiczów gustujących w naturalistycznej stylistyce. A jego budowa zajmie co najmniej dwa weekendy wypełnione po brzegi przekopywaniem, układaniem kamieni oraz obsadzaniem roślinkami. Prace należy zacząć od znalezienia odpowiedniej pompy oraz zbiornika na wodę, które będą ukryte pod konstrukcją. Następnie konieczne jest wytyczenie miejsca, w którym powstanie koryto sztucznego potoku. Najlepiej aby było dość okazałe i posiadało liczne zakola. Wówczas potok będzie bardziej malowniczy. Gdy już wybierzecie najbardziej malownicze miejsce, połóżcie na miejscu w którym zamierzacie kopać pod koryto wąż ogrodowy lub sznurek, które ułatwią prace. Trzeba też pamiętać o uwzględnieniu spadku, który musi wynosić minimum 50 cm. Natomiast szerokość sztucznego potoku to indywidualna sprawa. Może wynosić nawet 1 metr, jednak nie musi to być szerokość obowiązująca na całej długości potoku. Ważne jest też zaplanowanie obsadzenia brzegów ozdobnymi roślinami. Gdy zostaną posadzone na pewno zwężą nieco powstający ciek wodny.

Podobny skutek będzie miało wyłożenie brzegów sztucznego potoku kamieniami. Jednak mając wcześniej na uwadze możliwość zwężenia się strugi, śmiało można zastosować tego typu dekorację. Niektórzy wręcz nie potrafią wyobrazić sobie przydomowego sztucznego potoku bez piaskowców oddzielających wodę od trawy.