Techniki kotwienia w betonie

Techniki kotwienia w betonie

Ze względu na swoje unikatowe właściwości chemiczne oraz fizyczne beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym. Jest przede wszystkim bardzo odporny na ścieranie, korozję, można go bardzo precyzyjnie uformować oraz jest bardzo trwały. Podczas praktycznie każdej budowy jest łączony z wieloma dodatkowymi elementami. Do najczęściej wykorzystywanych należą pręty zbrojeniowe oraz kotwy.

Jak zakotwiczyć kotwę w betonie?

kotwy do betonuKotwieniu betonu ma na celu usztywnić, wzmocnić oraz scalić w jedną całość budowaną konstrukcję. Do tego typu czynności wykorzystywane są kotwy do betonu, jest to niezbędny zabieg przeprowadzany w dzisiejszym nowoczesnym budownictwie. Budowlańcy wyróżniają dwie kluczowe techniki zakotwiczania w betonie. Pierwsza technika to kotwienie mechaniczne jest wykorzystywane zazwyczaj podczas mocowania elementów do wszystkich podłoży z betonu. Kotwy wykorzystywane do tego typu kotwienia wykonane są z wytrzymałej stali która musi spełniać wytyczone normy oraz posiadać specjalne certyfikaty. Ich działanie jest bardzo proste ponieważ działają na zasadzie klasycznych kołków rozporowych których używamy np do montażu półek na ścianie. Ze względu na składniki z ich zostały wytworzone są bardzo wytrzymałe jednak do pewnego stopnia ponieważ działają na nie siły naprężeniowe. Drugim obecnie coraz częściej wykorzystywanym sposobem jest kotwienie chemiczne polega to na zalewaniu kotwy umieszczonej w odwiercie specjalnym roztworem działającym na zasadzie żywicy. Substancja ta ma bardzo duże właściwości lepkie dzięki czemu doskonale przylega do powierzchni i trwale łączy z nią kotwę.

Reasumując niezależnie od tego jaki sposób kotwienia konstrukcji budowlanej zostanie wybrany jest on niezbędny aby cała konstrukcja została wybudowana zgodnie z obecnie panującymi standardami. Kotwy są niezastąpionym elementem, który usztywnia oraz wzmacnia szkielety budynków. Bez nich wiele dzisiejszych konstrukcji nie powstałaby.