Urok starych kamienic

Urok starych kamienic

 

Wielu jest fanów pięknej architektury, a stare kamienice zdecydowanie do tej kategorii należy zaliczyć. Pochodzą z rożnych okresów. Mamy i bardzo stare, pamiętające Napoleona budynki, jak i pięknie wykończone, secesyjne kamieniczki. Najpiękniejsze w tym wszystkim są jednak detale – fantazyjne zdobienia, no i cudowne, duże okna.

Dlaczego warto konserwować stare okna w kamienicach?

montaż nawiewników poznańTrzeba zauważyć, że nadal, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat po wybudowaniu kamienic, trendy się nie zmieniły. Nadal preferujemy duże okna, wpuszczające do pomieszczenia wiele światła. W polskich warunkach, kiedy przez ponad pół roku trwa zima, jest to bardzo ważne. Nasz organizm potrzebuje melatoniny, którą uzyskamy ze światła słonecznego. Nawet w nowoczesnym budownictwie zachował się zatem styl wysokich, dużych okien. Wracając jednak do kamienic, dla przedłużenia życia tych fantastycznych okien konieczna jest bieżąca konserwacja, a jeżeli już zastajemy ich zły stan – renowacja. Zarówno konserwacji, jak i renowacji możemy dokonać sami. Na rynku dostępne są różnorodne środki. Możemy również liczyć na pomoc specjalistów. Wiele firm zajmuje się tylko i wyłącznie odnawianiem i konserwacją okien oraz innych, drewnianych elementów – mebli, podłóg i tak dalej. Zabiegi te mogą zdecydowanie przedłużyć życie tych rzeczy. Możliwe, że po renowacji czy konserwacji będą nam one służyły przez wiele kolejnych lat i okażą się trwalsze niż nowoczesne elementy, kupione w ostatnim dziesięcioleciu w sklepach meblarskich.

Pamiętajmy o konserwacji i renowacji starych, drewnianych okien i innych elementów. To są rzeczy, które mają duszę i nadają wnętrzu czy budynkowi niepowtarzalny klimat, który zniknie, jeżeli postanowimy je wyrzucić. Nowe meble może i wygodniejsze, ale nie mają tego samego charakteru.