Warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci

Warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci

Bezpieczeństwo dzieci jest dla rodziców najważniejsze. Trudno się temu dziwić. A jednak, w wielu sytuacjach bagatelizuje się pewne kwestie. Oczywiście nie chodzi o celowe zaniedbania. Często jest to wynik braku świadomości.

Na placu zabaw musi być bezpiecznie

bezpieczne place zabaw dla dzieciPrzykładem są choćby place zabaw dla maluchów. Miejsca, które obecne są niemal wszędzie, od boisk sportowych, przez szkoły i przedszkola po osiedla mieszkaniowe i okolice kamienic. Na każdym dzieciaki znajdą wiele różnych urządzeń do zabawy, na każdym jest także regulamin, którego powinno się przestrzegać. Przynajmniej powinien być. W każdym razie raczej trudno znaleźć rodziców, którzy – zanim maluch zacznie szaleństwa na huśtawkach, zjeżdżalniach i innych – czytają zasady użytkowania. A przecież bezpieczne place zabaw dla dzieci to podstawa. Warto sprawdzić choćby to, od jakiego wieku można korzystać z urządzeń, gdzie zgłosić ewentualne usterki i jakie są zasady, panujące na placu. Poza tym przydatna jest sama wiedza i świadomość, czy to, co znajduje się w miejscu, gdzie bawią się nasze dzieci, spełnia wymogi bezpieczeństwa, czy wykonane jest z bezpiecznych materiałów, czy posiada określone certyfikaty. To istotne zarówno dla korzystających z placu zabaw, jak również dla samych urządzeń. Nieodpowiednie materiały, z jakich są zbudowane, albo na przykład brak odpowiedniej impregnacji, albo złe łączenia poszczególnych części będą wpływały na brak ochrony użytkowników i na skrócony żywot elementów placu. Właśnie z tego powodu warto sprawdzać, jaki producent odpowiada za urządzenia do zabawy, z których korzystają nasze dzieci.

Oczywiście kwestia bezpieczeństwa placu zabaw to nie tylko wytrzymałość czy certyfikaty urządzeń. To również samo rozplanowanie placu, odległość jednej zabawki od drugiej, podłoże i inne aspekty. Warto o nich pamiętać i przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad korzystania z takich miejsc.