Wykorzystanie form wtryskowych

Wykorzystanie form wtryskowych

 

Elementy plastikowe znajdują zastosowanie we wszystkich aspektach współczesnego życia. Poprzez medycynę, technikę, motoryzację, zabawki dla dzieci, aż do kultury i sztuki. Nawet niezwykle dziś popularne smartfony je wykorzystują-obudowa telefonu powstała ze spieczonego tworzywa.

Zastosowanie form wtryskowych

formy wtryskoweZbiornik na surowiec- najczęściej granulat, który ulega podgrzaniu, jest połączony w podajnikiem ślimakowym. Półprodukt następnie poprzez odpowiednie dysze trafia do następnego elementu układu, jaki są formy wtryskowe. W nich tworzywo zastyga w gotowy kształt, zwany kształtką lub wypraską. Możliwe jest jednoczesne podawanie materiału budulcowego oraz barwnika, które produktowi końcowemu nada odpowiedni kształt. Cały proces jest zazwyczaj sterowany komputerowo, dzięki czemu produkcja ma charakter powtarzalny. Powstają elementy o dokładnie takiej samej masie, wymiarach i właściwościach mechanicznych. Zastosowane we wtryskarce elementy grzejne to najczęściej układy oporowe- elektryczne. Ich zadaniem jest doprowadzenie tworzywa sztucznego do takiej temperatury, w której stanie się plastyczne i bez problemu wypełni wszelkie zakamarki. Dodatkowo, w wypadku produkcji większych elementów, w układ grzejny są również wyposażone formy. Ma to zapobiegać zastyganiu materiału w czasie procesu technologicznego. Co ciekawe, urządzenie posiada oddzielny system chłodzący, który odpowiedzialny jest za schłodzenie gotowej kształtki przed otworzeniem formy.

Alternatywą, choć kosztowną w codziennym użyciu, są drukarki 3d. Jednak zastosowany w nich proces wytwórczy nie jest jeszcze tak wydajny, nie oferuje również porównywalnej szybkości wytwarzania nowych produktów, co wtryskarki. Dzięki temu jeszcze przez wiele lat znajdą one zastosowanie w przemyśle.