Wykorzystanie i obróbka zdjęć panoramicznych

Wykorzystanie i obróbka zdjęć panoramicznych

Szereg widoków połączonych w jeden przestrzenny obraz to tak zwana panorama. Obserwator takiego zdjęcia może z jednego miejsca cieszyć się widokiem o znacznie szerszym zakresie, niż ma to miejsce w klasycznej fotografii. Wykorzystanie takich obrazów jest ogromne, służą zarówno do celów studialnych jak również do prac związanych z przebudową krajobrazu.

Właściwości i zastosowanie panoramy

najwyższej jakości zdjęcia panoramiczneTechnologia zdjęć panoramicznych oparta jest na technologii przetwarzania obrazów cyfrowych i dostarcza wielu nowych możliwości dla prezentacji większych elementów krajobrazów. Mogą to być zarówno zabytki dziedzictwa kulturowego jak i krajobrazy obejmujące szereg różnorodnych obiektów architektonicznych z otaczającą ich przyrodą. Obrazy tego typu, mogą być również wykorzystywane w celu gromadzenia dokumentacji, wyżej wymienionych elementów z pominięciem bardzo czasochłonnego procesu odwzorowywania, aby oddać właściwą geometrię modelu. W celu uzyskania najwyższej jakości zdjęcia panoramiczne nie wymagają istnienia wszystkich obiektów w rzeczywistości, równie dobrze mogą być wykorzystane w prezentacji modelu wirtualnego. Udostępnione dodatki programowe, wykorzystywane w przeglądarkach internetowych, zapewniają bowiem nieograniczony dostęp do interaktywnego przeglądania panoram. Aby powstał obraz panoramiczny, muszą być wykonane pojedyncze zdjęcia, podczas obrotu aparatu wokół własnej osi, a następnie przy pomocy specjalnego oprogramowania – odpowiednio ze sobą połączone.

Zniekształcenie panoramy powstałej w wyniku jej rzutowania na powierzchnię walca lub sfery, daje wyobrażenie przestrzeni, która jest odbierana przez użytkownika, w momencie przemieszczania się przez projekt panoramy na ekranie monitora. Dotyczy to również pojedynczych przedmiotów np. rzeźby, której obraz panoramiczny powstanie przez obracanie aparatu wokół tego obiektu.