Wzrost popularności silników elektrycznych

Wzrost popularności silników elektrycznych

Przez lata sprawy związane z ekologią i ochroną środowiska były traktowane po macoszemu, ale ten trend w ostatnich latach zdecydowanie się zmienia. Zmiany klimatyczne i odczuwalny z roku na rok wzrost temperatur powietrza sprawia, że szukamy sposobów na poprawę jakości powietrza i ochronę naszej planety przed zgubnymi skutkami produkowanych przez ludzi zanieczyszczeń.

Zalety stosowania silników elektrycznych

silniki elektryczneJednym z najpopularniejszych sposobów walki ze zmianami klimatycznymi jest ograniczenie emisji spalin i stosowanie w coraz większej ilości urządzeń silników elektrycznych. Największy problem jest w branży samochodowej, gdzie pomimo promowania samochodów wyposażonych w silniki elektryczne ich popularność ciągle jest nieduża, na co wpływ ma z pewnością brak odpowiedniej infrastruktury. Są jednak inne pojazdy, w których rośnie popularność tego typu jednostek napędowych. Oczywiście najpopularniejszym przykładem są kosiarki elektryczne, które biją rekordy popularności, ale z uwagi na cichą pracę takich jednostek, są one bardzo popularne wśród posiadaczy łodzi. Na wielu akwenach w Polsce jest wręcz zakaz użytkowania łodzi wyposażonych w silniki spalinowe, jednak jednostki elektryczne są w tym samym czasie dopuszczone do użytku, ponieważ nie straszą ptaków wodnych i nie zakłócają ciszy osób spędzających czas nad wodą, po której bardzo niesie się hałas generowany przez motorówki.

Stopniowa i konsekwentna popularyzacja silników elektrycznych jest czymś nieuniknionym z uwagi na nadmierną eksploatację naszej planety przez ostatnie dekady. Młode pokolenie jest też dużo bardziej świadome wpływu spalin na środowisko, a bycie eko stało się modne, dlatego możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość i mieć nadzieję, że czarne scenariusze dotyczące losów naszej planety nie staną się faktem.