Za jakie torby foliowe nie musimy płacić?

Za jakie torby foliowe nie musimy płacić?

Obecnie jak wiadomo trzeba uiszczać opłatę recyklingową za torby foliowe. Ale ta opłata weszła dopiero od niedawna i nie trzeba było jej płacić kiedyś. Sytuacja się zmieniła. Rząd za wszelką cenę chce chronić środowisko naturalne i bardzo dobrze. Trzeba dbać o nasze środowisko, by przyszłe pokolenia mogły się nim cieszyć. Ale może wrócimy do toreb foliowych, które opiszę poniżej. 

Opłaty za torebki foliowe

torby foliowe bez opłaty recyklingowejPrzed wejściem w życie przepisów odnośnie opłaty recyklingowej można było kupić każdy rodzaj toreb foliowych i nie musieliśmy za nie płacić, a mianowicie tej całej opłaty, która teraz weszła. mogliśmy do woli brać torebki foliowe i pakować w nie zakupy. Te zwykłe reklamówki foliowe niektórzy sprzedawcy oferowali dla nas za darmo. Skoro i tak już płacimy za zakupy, to za taką zwykłą reklamówkę się nie płaciło. Niestety teraz trzeba płacić za jednorazówkę w sklepie, nikt już nie daje ich za darmo, ponieważ sprzedawca był by stratny. On musi i tak uiścić tą opłatę recyklingową do urzędu. Ale są oczywiście wyjątki od reguły, jak to zawsze bywa. Jeśli będziemy chcieli zapakować takie zakupy jak owoce, warzywa lub inne sypkie rzeczy na wagę to dostaniemy torby foliowe bez opłaty recyklingowej. W sumie to słuszne założenie, dlaczego mamy płacić za torbę jeśli w przypadku kupowania artykułów na wagę nie mamy wyboru takiego, że nie weźmiemy torby foliowej. W coś musimy takie artykuły zapakować, więc ustawodawca przemyślał sprawę i za takie torby wykorzystywane do takich celów nie będą brane opłaty recyklingowe. Ciężko teraz stwierdzić czy ludzie kupują mniej toreb foliowych. Moim zdaniem mogą brać je tak jak zwykle. W przeciwnym razie trzeba było by zawsze mieć przy sobie daną torbę. 

Kiedyś nie trzeba było opłacać żadnej opłaty recyklingowej za kupowane torby foliowe. Można było wziąć dowolna torbę a i tak nie płaciło się opłaty. Teraz po wejściu nowych przepisów niestety taką opłatę trzeba uiszczać do sprzedawcy, a ten w postaci podatku przekazuje ją do właściwego urzędu. Ale są wyjątki są torby foliowe za które nie zapłacimy tej opłaty. Warunek jest taki, że pakujemy do niej artykuły na wagę jak owoce itp.