Zalety drukarek flexograficznych

Zalety drukarek flexograficznych

Rozwój różnorodnych gałęzi przemysłu pociągnął za sobą udoskonalenie niezbędnych w nim technologii, które musiały dotrzymać mu kroku. Jedną z nich są techniki nadruku, coraz lepiej dostosowane do wymagających materiałów, a jednocześnie wychodzące naprzeciw finansowym ograniczeniom użytkowników.

O technice drukarek flexograficznych

drukarki flexograficzneMetoda flexograficzna powstała już w XIX wieku, ale od tego czasu została znacznie udoskonalona. W połowie lat 50. XX wieku wprowadzono jej oficjalną nazwę, która obowiązuje do dziś. Jej największą zaletą jest wszechstronność zastosowania. Druki flexograficzne możliwe są na bardzo wielu materiałach, również takich, które nie są idealnie gładkie. Dotyczy to między innymi folii i innych tworzyw syntetycznych. Formy, za pomocą których nakłada się farby, są miękkie, wykonane z elastycznych form, obecnie najczęściej polimerowych. Dzięki temu farba dociera do nierówności i doskonale pokrywa materiał. Jakość druku jest przy tym bardzo wysoka. Drukarki flexograficzne umożliwiają również stworzenie druku dekoracyjnego, wyglądającego elegancko i profesjonalnie. Jest to szczególnie ważne dla producentów wykorzystujących na swoich produktach samoprzylepne etykiety, które najczęściej tworzone są właśnie za pomocą tej technologii. Etykiety wykonane metodą flexograficzną umożliwiają między innymi użycie wielu kolorów i przezroczystego tła dla napisów, co pozwala z kolei przykuć wzrok klientów w sklepie i wpływa na wzrost sprzedaży i zainteresowania marką. Farby używane przez maszyny flexograficzne, w zależności od materiału, na którym drukujemy, są szybkoschnące lub utwardzalne ultrafioletem, przez co możliwy jest nadruk na materiałach, które nie chłoną zbyt dobrze wody i rozpuszczalników. Dodatkowo jest to metoda dość tania, opłacalna szczególnie przy wysokich nakładach produkcyjnych.

Do drukarek flexograficznych jesteśmy w stanie dołączyć także urządzenia, które wykorzystują inną metodę druku, dzięki czemu możemy połączyć technologie dla osiągnięcia lepszych rezultatów w przypadku bardziej wymagającego materiału do nadruku. Z pewnością jest to urządzenie, które warto wypróbować w swojej praktyce.