Zastosowanie gumowych uszczelek

Zastosowanie gumowych uszczelek

Jak już sama nazwa wskazuje, gumowe uszczelki wykonane są z gumy, która jest tworzywem wręcz idealnym do tego typu elementów. Dzieje się tak dlatego, że pozwala ona na tworzenie wyrobów w różnych formach i rodzajach. Z tego też względu uszczelki gumowe są wyrobami o różnych kształtach i formach, niezmiennie wykorzystywane do skutecznego uszczelniania.

Rodzaje gumowych uszczelek

uszczelka płaskaJak zostało już wspomniane wcześniej, guma umożliwia wytwarzanie uszczelek w różnych formach i rozmiarach. Z tego też względu produkowane są różne rodzaje uszczelek, a ich charakterystyczną cechą jest kształt lub guma, z której uszczelka została wykonana. Pod względem kształtu i formy, wyróżniona może być uszczelka płaska, ale również te o przekroju kwadratowym, prostokątnym, okrągłym, a także każda uszczelka, która zostanie stworzona w kształcie zaprojektowanym przez klienta lub na jego specjalne zamówienie. Uszczelki mogą być wykonane z różnych rodzajów gum m.in. gumy SBR, NBR, EPDM, FPM, CR i gumy VMQ, a każdy z tych rodzajów niesie za sobą dodatkowe właściwości. I tak, np. uszczelka płaska wykonana z gumy CR, będzie niezwykle odporna na ścieranie i starzenie się, a dodatkowo będzie cechowała się dużą elastycznością, wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wszelkiego rodzaju oleje i paliwa. W dużej mierze to, z jakiej mieszanki zostanie wykonana uszczelka, zależy od tego, jakie wyzwania będą przed nią stawiane i jakie właściwości tego typu elementu będą dla niezbędne do konkretnych zastosowań.

Gumowe uszczelki swoje zastosowanie najczęściej znajdują przy uszczelnianiu stalowych elementów takich jak bramy garażowe czy silosy. Mogą być jednak wykorzystywane również do innych zadań, przy odpowiedniej modyfikacji mieszanki, z której są one wykonywane.